Aukce vynesla 50 mil Kč, za Kupkovu práci na papíře zájemce zaplatí 3,5 mil. Kč
24.4.2022
Praha 24. dubna (ČTK) - Umělecká díla zhruba za 50 milionů korun se prodala při dnešní aukci výtvarného umění v Praze. Nejdražší položkou se stalo dílo Františka Kupky Studie k Sérii C, za něž zájemce zaplatí včetně aukční přirážky zhruba 3,5 milionu korun. Práce na papíře je přípravnou studií k jednomu ze slavných Kupkových pláten.
V nabídce dnešní aukce bylo dohromady 167 děl, prodalo se 150 z nich. ČTK to řekl majitel aukční síně 1. Art Consulting Jiří Rybář. Organizátoři dražili také 15 děl, z nichž půjde výtěžek na pomoc válkou zasažené Ukrajině. Výnos z této aukce byl asi 1,5 milionu korun.
Kupkovo abstraktní dílo mělo vyvolávací cenu 2,8 milionu korun. Technikou jde o akvarel, kvaš a koláž na papíře. Studie vznikla mezi roky 1935 až 1937. Autor v ní formy zjednodušené v duchu nové geometrie opět záměrně komplikuje, aby vytvořil složitější vztahy reprezentující dynamičnost soudobého světa.
Obrazy Františka Kupky patří k nejdražším na domácím aukčním trhu, dosahují cen v řádech desítek milionů. Práce na papíře jsou obecně levnější než oleje na plátně, v případě Kupky, ale i dalších žádaných malířů, však poslední dobou rostou i ceny za akvarely a kvaše. V únoru stejná aukční síň, jaká pořádala aukci dnes, dražila Kupkův kvaš na papíře s názvem Stoupání. Z vyvolávací ceny 2,8 milionu korun cena vystoupala až na 5,82 milionu korun včetně aukční přirážky. Kvaš je malba na papír vodovými barvami smíchanými ještě s dalšími přísadami.
První z obrazů Série C, kterou tvoří celkem 12 pláten z 30. let, se například v roce 2016 prodal v pražské aukci za 62 milionů korun. Loni v březnu se v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražil Kupkův obraz nazvaný Tryskání II za 230,8 milionu korun. Jednalo se patrně o nejvyšší částku zaplacenou za dílo českého umělce na zahraniční aukci v posledních desetiletích. Dosud nejdražším Kupkovým dílem prodaným v Česku je Divertimento II, které se v listopadu 2020 prodalo za 90,24 milionu korun.
Za téměř 2,3 milionu se v dnešní aukci prodal obraz Františka Janouška Surrealistická kompozice a také práce Josefa Šímy Hněviví ptáci. Janouškův olej na plátně pochází z druhé poloviny 30. let. Autor v něm využívá svou představivost a vytváří zvláštní systém spletitých novotvarů. Šímův olej na plátně vznikl v roce 1957. Zachytil v něm magický okamžik zrodu řádu z chaosu.
Na více než dva miliony korun se vyšplhal také obraz Bažiny od Josefa Istlera. Jeho vyvolávací cena byla 750.000 korun. Jde o surrealistické dílo z roku 1945. Situování bažinaté krajiny do atmosféry noci zrcadlí umělcovo romantické naladění, máchovskou inspiraci.
V loňském roce sběratelé a investoři na tuzemských aukcích utratili rekordních 1,46 miliardy korun. Obrat byl o 100 milionů korun větší než dosavadní rekord z roku 2017. Celková cena deseti nejdražších obrazů loni činila 370,5 milionu korun, 19 obrazů stálo více než deset milionů korun, 187 obrazů se prodalo za více než milion korun.
mtj hrm rot
Foto: 1. Art Consulting
Kupka
Staňte se předplatitelem pro zobrazení a přidávání komentářů.
Objednat předplatné