Experti: Některé mince se za 10 let zhodnotily až trojnásobně
11.9.2019
Praha 11. září (ČTK) - Zlaté nebo stříbrné mince získaly v posledních letech výrazně na ceně. Některé série zhodnotily za poslední desetiletí až trojnásobně, shodli se experti oslovení ČTK. Může za to podle nich především rostoucí cena zlata a stříbra. Lidé si také uvědomují, že jim papírové peníze nepřinášejí zhodnocení, takže ukládají úspory do alternativních investic.
"Největší oživení zaznamenaly retailové investice do stříbrných mincí a slitků, které meziročně stouply o dvacet procent," řekl ČTK ředitel Golden Gate CZ Libor Brůna. Ceny historicky zajímavých mincí a medailí se za posledních osm let více než ztrojnásobily, doplnil spolumajitel aukčního domu Macho & Chlapovič Elizej Macho.
Cena žlutého kovu se nedávno vyšplhala až nad 1500 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), tedy na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2013. Stříbro vzrostlo za poslední rok o deset procent na zhruba 18 dolarů za unci. Dnes vlastní jeden obyvatel ČR v průměru pouze jeden gram zlata, v Německu činí tento průměr 120 g. Německé trendy se podle expertů v odstupu několika let odrazí i v chování tuzemských spotřebitelů.
"Například půluncová stříbrná mince Rok Krysy z Lunární Série II., stála před deseti lety přibližně 400 korun. Dnes se její prodejní cena vyšplhala na částku 6000 Kč. Australská mincovna a slévárna The Perth Mint začíná s ražbou již třetí série těchto zlatých a stříbrných mincí inspirovaných čínským horoskopem," upozornil Brůna.
Nejenom zlato zažívá v poslední době růst, upozornil Macho. Boom zažívají též sběratelské mince, přestože hodnota kovu v nich obsažená je proti tržní hodnotě zanedbatelná. "Češi investují hlavně do věcí, u kterých předpokládají přenos hodnoty majetku přes generace. To jim nabízí zejména stará numismatika," doplnil Macho.
Například v roce 2012 stál svatováclavský desetidukát 1929 jen 100.000 korun, nyní se jeho cena dle zachovalosti pohybuje od 200.000 do 450.000 Kč. Dalším zajímavým příkladem je korunovační třicetidukátová medaile Ferdinanda V. na pražskou korunovaci v roce 1836. Je známa v jediném kusu, který byl vydražen v roce 2001 ve Švýcarsku za 100.000 korun. V letošním roce se tato vzácná medaile vydražila v Praze za deset milionů korun, připomněl Macho.
V roce 2018 se na světě prodalo 4345 tun zlata. Světová poptávka stoupla o 4,4 procenta a podobně rostla i v ČR. Zvýšil se také zájem o stříbrné mince a šperky. Zájem o stříbro loni celosvětově vzrostl o čtyři procenta na 1,03 miliardy troyských uncí. To je nejvíce za poslední tři roky. Producenti stříbra navíc nedávno oznámili, že poptávka bude v letošním roce opět výrazně převyšovat nabídku, stříbro má tak velký potenciál dalšího růstu.
Tisk peněz a předkrizová perspektiva dalšího uvolňování měnových politik vytváří tlak na zhodnocování reálných aktiv, míní Macho. Současná hodnota akcií a dluhopisů už dnes podle něj velkou perspektivu investorům nedává. Poohlížejí se tak po tradičních aktivech, kterým se daří i ve zlých časech, uzavřel.
fd gcm
Staňte se předplatitelem pro zobrazení a přidávání komentářů.
Objednat předplatné