Prodeje zlata po ruské invazi na Ukrajinu stouply o desítky procent

18.5.2022

Praha 18. května (ČTK) - Prodeje zlata v Česku po zahájení ruské invaze na Ukrajinu stouply meziročně o mnoho desítek procent. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci drahých kovů. Důvodem je podle nich růst inflace a pokles akciových trhů. Rusko vstoupilo na Ukrajinu 24. února.

"Poptávka po fyzických drahých kovech se po začátku roku, kdy byla podobná jako loni, v březnu a dubnu zvýšila meziročně o 50 až 100 procent," řekl ČTK generální ředitel Golden Gate CZ Libor Brůna. Hlavním důvodem zájmu o zlato v tomto roce je podle něj obava z rostoucí inflace a pokles na akciových trzích. Investoři a střadatelé přesouvají volné peníze do bezpečného přístavu v podobě drahých kovů, uvedl.

"Jen v souvislosti s válkou na Ukrajině stouply České mincovně prodeje o třicet procent," uvedla mluvčí společnosti Lenka Klimentová. Na slitky zájemci i v mincovně čekají podle ní v pořadníku i několik týdnů. Slévárny, především ve Švýcarsku, které zásobují český trh, nestíhají plnit zvýšené požadavky českých obchodníků, kteří evidují od začátku března enormní zájem, dodala.

Prodej zlata se letos razantně zvýšil, souhlasil analytik společnosti Zlato.cz David Marášek. Přetrvávajícím problémem na evropském trhu se zlatem a drahými kovy ale zůstává zpožďování dodávek z rafinérií, poznamenal.

"Největší vliv na šokový nárůst poptávky po zlatě měla eskalace napětí na Ukrajině v první polovině března. Během pěti pracovních dnů jsme prodali kovy za více jak 500 milionů Kč, což loni byly rekordní měsíční tržby," uvedl Brůna.

Na začátku března cena zlata opět překonala dvoutisícovou hranici a vyhouplo se na 2050 dolarů za unci. Tento stoupající trend se dal podle Klimentové po napadení Ukrajiny Ruskem předpokládat a křivka s událostmi koresponduje. Investoři i drobní střadatelé chtějí své úspory uložit bezpečně bez ohledu na politické události, podotkla.

V posledních týdnech cena zlata začala klesat. Investoři podle Brůny přivykli zprávám o vývoji na Ukrajině a spokojili se s tím, že se konflikt nešíří a chemické a atomové zbraně mlčí. Dále pak cenu ovlivňuje americká centrální banka. "Očekávané zvýšení sazeb totiž hnalo investory k výběru zisků ze zlata a přesunu kapitálu do amerického dolaru. V důsledku toho došlo k výrazným pohybům napříč celým trhem, od cen akcií, přes ceny zlata až po výraznou rozkolísanost na dluhopisech," dodal Brůna.

Těžba zlata se loni pohybovala kolem 3300 tun, což jsou téměř dvě procenta celkového množství dosud vytěženého drahého kovu. Světová poptávka po zlatě za celý loňský rok vzrostla na více než 4000 tun. K tomu přispěla zejména poptávka ve čtvrtém čtvrtletí, která vyskočila o téměř polovinu na maximum za posledních deset čtvrtletí. Loňská poptávka po žlutém kovu podle World Gold Council uhradila velkou část ztrát souvisejících s covidem, které utrpěla během prvního pandemického roku 2020.

fd rdo

zlato


Komentáře

Staňte se předplatitelem pro zobrazení a přidávání komentářů.

Objednat předplatné